رمز دوم پویا OTP

» رمز دوم پویا OTP

رمز دوم پویا OTP

در حالی که هنوز برای برخی مردم راجع به رمز دوم پویا ابهاماتی وجود دارد،استفاده از رمز دوم پویا از ابتدای دی ماه اجباری میشود و همه بانک‌ها موظف به اجرای این طرح میباشند.

رمز دوم پویا (رمز دوم یکبار مصرف) اجباری و رایگان است

رمز دوم یکبار مصرف یا OTP روش محافظت از اطلاعات برای جلوگیری از سرقت رمز عبور است که سرقت اطلاعات با دانستن رمز عبور غیر ممکن می‌شود که به این معناست تا اگر مجرم سایبری رمز عبور قبلی شما را داشته باشد با توجه به این که رمز باطل شده نمی‌تواند وارد سیستم شود

سارقان سايبری با روش هايي نظير : فیشینگ (طراحی صفحات مشابه صفحات پرداخت بانکی) بر اساس آمار پلیس فتا، در حال حاضر حدود 800 پرونده در روز در این پلیس ثبت می‌شود که بخش قابل توجهی از آن مربوط به پرونده‌های فیشینگ است.فارمینگ (حمله های اینترنتی که به قصد دستیابی به تمامی اطلاعات کاربر انجام میشود) و

كی لاگرها (از دیگر خطرات موجود در زمینه رمزهای دوم ایستا، نرم افزارهای کی‌لاگر است که به روش‌های مختلف روی کامپیوتر یا موبایل شما نصب می‌شوند و به راحتی شماره کارت، رمز دوم، تاریخ انقضا و… را برای یک مقصد خاص ارسال می‌کنند) اطلاعات محرمانه و مالي مشتريان را هدف سوء استفاده قرار داده اندکه استفاده از این روش ،کاهش بسیار زیاد جرایم سایبری مالی به خصوص در بحث برداشت‌های غیر مجاز را به دنبال دارد؛ در حقیقت در تکنولوژی OTP برای برای انجام هر تراکنشی یک رمز تصادفی تولید و صرفا برای یک تراکنش اعتبار دارد.

بر اساس تاکید بانک مرکزی بانک‌ها اجازه دریافت هیچ‌گونه هزینه‌ای از مردم برای فعال‌سازی یا ارسال پیامک به آن‌ها ندارند و این طرح برای مشتریان بانک هیچ هزینه‌ای نخواهد داشت


ایران اولین کشوری نیست که طرح رمز دوم پویا را ایجاد می‌کند، البته برخی کشورها این طرح را روی کد cvv2 و برخی دیگر آن را شبیه به ایران بر بستر رمز اینترنتی اعمال می‌کنند، بانک مرکزی نیز برای اینکه بانک‌ها در ابزارهای خود کوچک‌ترین تغییر را داشته باشند و با توجه به اینکه مردم با سیستم رمز اینترنتی آشنایی بیشتری داشتند، این طرح را به جای cvv2 روی همان رمز دوم اجرا کرده است.


دادستان کل کشور، در مورد پرونده‌های کلاهبرداری رایانه‌ای پس از الزامی شدن استفاده از رمزهای پویا بخشنامه ای صادر کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی دادستانی کل کشور، حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در بخشنامه‌ای خطاب به دادستان‎های عمومی و انقلاب سراسر کشور اعلام کرد: با توجه به ممنوعیت استفاده از رمزهای دوم ایستا در تراکنش‌های غیر حضوری، مقتضی است در پرونده‌های کلاهبرداری رایانه‌ای در صورت احراز انجام تراکنش مجرمانه با رمز دوم ایستا، دستور پرداخت خسارت بزه دیده صادر و از طریق سامانه کاشف به بانک متخلف ابلاغ گردد.

طرح رمز دوم پویا فعلا برای کارت‌های برداشت و اعتباری انجام می‌شود و سایر کارت‌ها از جمله بن‌کارت‌ها و کارت‌های هدیه با روال سابق کارشان ادامه خواهد یافت،به عبارتی فعالسازی رمز پویا شامل افرادی میشود که از کارت بانکی خود برای انجام خرید های اینترنتی یا پرداخت های نیازمند رمز دوم استفاده می نمایند. بنابراین کسانی که کارت خود را صرفاً برای انجام خریدهای فروشگاهی یا استفاده از خدمات خودپردازها به کار می گیرند، نیازی به فعال سازی رمز دوم پویا ندارند.


رمز دوم پویا (OTP) چقدر اعتبار دارد؟

زمان مصرف هر رمز یک‌بار مصرف 60 ثانیه بوده و فارغ از اینکه شما از این رمز استفاده کنید یا نه، پس از 60 ثانیه از کار می‌افتد و باید اقدام به دریافت رمز جدید کنید.


روش فعالسازی و تایید رمز دوم پویا

1- به نزدیک‌ترین خودپرداز بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کنید.

2- کارت خود را وارد دستگاه کنید و سپس رمز خود را برای ورود به منو وارد نمایید.

3- به بخش تغییر رمز وارد شوید و گزینه ، رمز پویا را انتخاب کنید

4- بسته به نیاز خود یکی از گزینه‌های «گزینه فعال‌سازی رمز پویا» و « گزینه فعال‌سازی سامانه رمزنگار نسخه پیامکی» انتخاب کنید.

5- شماره موبایل خود را وارد کنید و تا زمان دریافت پاسخ صبر کنید.

6- در صورتی که شماره وارد شده با شماره‌ای که در روز افتتاح حساب آن را اعلام کردید، هم‌خوانی داشته باشد، پیامک را دریافت خواهید کرد در غیر این‌صورت باید به صورت حضوری به شعبه بانکی مراجعه نمایید.

مجله ارم بلاگ


تگ ها :   رمز دوم پویا

آخرین مطالب این وبلاگBuy website Traffic
Buy Website Traffic Cheap
ساخت وبلاگ حرفه ایساخت وبلاگ حرفه ای رایگان
Buy Real Traffic  ساخت وبلاگ